Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.
Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.
С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.
На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.
Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.
Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала.
„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано
Петото издание на Регионално изложение „Земята - рай за всички“ започва на 11 октомври в Архитектурно-етнографски музей на открито „Старият Добрич”, съобщават от пресцентъра на Община Добрич.
В събитието ще вземат участие читалища, детски градини, училища и клубове от града. В концертна програма ще бъде представена културата на различни етнически групи.
Посетителите ще могат да открият щандове с ръчно изработени сувенири, рисунки, тематични изделия „От раклата на баба“ и други.
Събитието е организирано от Народно читалище „Романо дром – 2002”.
Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.
Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.
Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.
„В
Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.
Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.
Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола
Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.
Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.
Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.
Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева.
По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.
През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни
„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство.
„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена болезнено от дълбините на човешката душа в разлюляна от бурята на нашите страсти, чувства, предчувствия“, посочи Маринова.
Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.
Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.
"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.
Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест.
Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.
Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.
Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн
Един от най-ярките флейтисти у нас в класическата и джаз музиката – проф. д-р Борислав Ясенов, представи на фестивала „Хасково джаз“ за първи път пред публика част от пиесите от новия си албум „Отново в играта“.
На сцената на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в четвъртата джаз вечер на 28-ото издание на музикалния форум той се качи заедно с вече завършили свои студенти: Живко Братанов – пиано, Александър Каменов – ударни, и бас китариста Али Келов. Професорът презентира, че именно те са участвали в записите на четвъртия му пореден албум. Пилотната пиеса от него - „Отново в играта“, е дала и заглавието му. Композициите „Необятно“, „Слънчево“, „Спомен“, „Странно“, „Ананас“, „Изгубени“ и „На кафе“ бяха аплодирани от гостит
"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.
"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат. 72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември. "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.
Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм. 
Музеят за история на изкуството / Kunsthistorisches Museum/ във Виена посвещава голяма изложба на гениалния холандски живописец Рембранд Харменсон ван Рейн (1606-1669).
С безпрецедентно разнообразие от творби холандският бароков художник ще бъде представен от гледната точка на талантливия му ученик Самуел ван Хоогстратен (1627-1678). В трактата на Хоогстратен „Изкуството на живописта“, публикуван през 1678 година, той разсъждава за времето, когато е бил ученик в ателието на Рембранд. Като пряк свидетел Хоогстратен предоставя уникална гледна точка към работата на световноизвестния майстор, към практиката на неговото ателие, методите на обучение и теорията на изкуството.
Основните теми на изложбата са изследването на мощното въздействие на цвета и великолепните илюзионистични техники, с които Рембранд и Хоогстратен са успели да създадат „виртуална
„Когато създавам една картина, естествено трябва да имам идея. Няма моменти, в които да нямам идея или по-скоро десетки идеи, но аз избирам тази, която е по-близо до душата ми, сърцето ми и усещанията ми“, каза художникът Еленко Петков.
Той обясни, че когато създава една картина мисли за всеки детайл, за всяко движение, перспектива, композиция, форма и подчерта, че работи най-вече с прави линии.
„В своите картини много държа на композицията. Вкарвам много символика, моите картини работят със символи и прави линии, като всяка картина е индивидуална“, посочи художникът.
Петков подчерта, че работи основно с три цвята – топъл, студен и неутрален, като по думите му това са достатъчно цветове, за да се създаде страхотна динамична картина.
„Обичам динамичните картини, но за да създадеш истинска живопис са необходими много труд и много знания“, обясни още художникът.